Categories: Startup

13 sposobów na sukces startupu

Jak zdefiniować sukcesy startupów? W dzisiejszych czasach startupy wyrastają niczym grzyby po deszczu. Ludzie, słysząc o sukcesie danego startupu w mediach, próbują swoich sił, nie zdając sobie sprawy z faktu, że tak naprawdę 9 na 10 startupów upada. Jednak media robią swoje i czasami wydaje nam się, że ten młody człowiek, który osiągnął sukces, po prostu pewnego dnia wstał, założył biznes i dziś zarabia wielkie pieniądze.

To bardzo mylny obraz przedstawiający sytuację. W rzeczywistości osiągnięcie sukcesu zakładając startup, nie jest prostym zadaniem i wymaga odpowiedniego przygotowania. Każdy, kto chce wystartować ze swoim startupem – powinien przygotować solidny biznesplan, a także nastawić się, że pierwsze momenty będą trudne.

Ludzie bardzo często odpuszczają sobie, gdy przychodzi pierwsza porażka. Podczas tworzenia startupu ta porażka może przyjść bardzo prędko. Nie można się wtedy załamywać i od razu rezygnować. Dziś przygotowaliśmy 13 zasad udanego startupu. Trzymając się ich, zwiększasz swoje szanse na polu bitwy.

Znajdź klienta

Pierwsza zasada to znalezienie klienta, który będzie zainteresowany tym, co masz do zaoferowania. Musisz zrozumieć, że bez klientów twój biznes nie będzie się rozwijał. Biznes, który się nie rozwija, jest martwym biznesem. Znalezienie klienta jest bardzo ważne, ponieważ pomaga zrozumieć drugą stronę. Tobie jako pomysłodawcy niektóre rzeczy mogą wydawać się oczywiste, a inne mniej. Klient pomoże ci odpowiedzieć na wiele pytań.

Ponadto potencjalny klient może zauważyć potrzebę tam, gdzie ty jej do tej pory nie dostrzegałeś. Twój produkt lub usługa musi dobrze wpasować się w potrzeby rynku. Pamiętaj również, aby nie konsultować swoich pomysłów z najlepszymi znajomymi. Twoi znajomi to nie potencjalni klienci, którzy wyłożą ci konkretnie, co im się podoba, co nie, a czego potrzebują. Znajomi zwykle pochwalą każdy twój pomysł, a nie o to tutaj chodzi.

Marketing to klucz do sukcesu

Bez odpowiedniego marketingu nie masz szans na odniesienie sukcesu. Nawet jeśli wpadłeś na nowatorski pomysł na produkt, ludzie, zanim go kupią, muszą się najpierw o nim dowiedzieć. Nie ma innej drogi. Istnieje wiele marek, które nie posiadają bardzo jakościowych produktów, jednak intensywny marketing i tak pozwala im uzyskiwać wielkie dochody. Dzieje się tak dlatego, że ludzie, słysząc o czymś kilka razy w różnych źródłach, zaczynają utożsamiać to z wysoką jakością.

Wyobraź więc sobie, że poza dobrym marketingiem oferujesz także nowatorską usługę lub produkt – jeśli trafisz w potrzeby ludzi, osiągniesz sukces. Nowy produkt trzeba jakoś sklasyfikować, przedstawić, pokazać ludziom, jakie problemy dzięki niemu rozwiążą. Jeśli wstawiłbyś na półkę sklepową dziwne urządzenie z napisem “najbardziej nowatorski produkt XXI wieku” – prawdopodobnie nikt by go nie kupił. Ludzie muszą wiedzieć, po co im on będzie.

Dobry zespół rozwiązuje wiele problemów

Samemu można osiągnąć wiele, jednak gdy spada na nas wiele zadań i obowiązków, stajemy się mniej wydajni. Multitasking to mit. Człowiek osiąga najlepsze rezultaty, gdy skupia swoją uwagę na jednej rzeczy. Wyobraź sobie, że musisz zajmować się grafiką, marketingiem i sprawami biznesowymi – istnieje spore prawdopodobieństwo, że po niedługim czasie będziesz całkowicie wypalony.

Istnieje większe prawdopodobieństwo, że twój startup odniesie sukces, gdy stworzysz odpowiedni zespół. Jeśli potrzebujesz grafiki, zleć jej wykonanie grafikowi. Jeśli potrzebujesz dobrej reklamy, znajdź doświadczonego marketingowca. Odpowiednie budowanie zespołu i utrzymywanie dobrej atmosfery, może znacznie przyczynić się do sukcesu startupu.

Nie zwlekaj, po prostu zacznij działać

Nawet najlepszy pomysł, jest bezużyteczny, jeśli pozostawisz go w swojej głowie na wieki. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, nie ma innej drogi jak próbowanie. Ludzie często mają wiele pomysłów, ale zwlekają z ich wykonaniem. Wielu obawia się porażki, tak jakby była to najgorsza rzecz, jaka może ich spotkać w życiu. Mówi się nawet, że każdy z nas w ciągu roku ma pomysł, który może przynieść bogactwo. Niestety mało kto ma odwagę, aby wdrożyć go w życie.

Sprawdź, czy projekt jest wystarczający

Przed przystąpieniem do uruchomienia startupu, powinieneś planować kilka kroków do przodu. Zastanów się, czy jeśli twój pomysł zacznie przyciągać więcej osób, będziesz w stanie obsłużyć dużą liczbę Klientów? Czy np. serwery wytrzymają takie obciążenie? A co jeśli Klientom nie spodoba się Twoja usługa lub produkt? Zadawaj sobie pytania i próbuj razem z zespołem znaleźć odpowiedzi. Spróbujcie razem zbudować i przetestować MVP.

Stwórz biznesplan

Zanim zaczniesz rozwijać startup. Powinieneś wziąć kartkę, długopis i przynajmniej nakreślić prosty biznesplan. Nie musisz od razu pisać gigantycznie rozbudowanego planu, wystarczy, że stworzysz na początek BMC (Business Model Canvas) lub LMC (Lean Model Canvas). Jeżeli kartka lub długopis nie wydaje Ci się dobrą metodą na budowę biznesplanu, możesz do tego wykorzystać takie narzędzia jak Canvanizer, LeanStack, czy Mural. Kiedy Twój plan biznesowy oparty jest już na kanwie, możesz zastanowić się nad rozwinięciem go i takimi narzędziami jak Bizplan lub Upmetrics.

Na sam początek nieważna jest forma, ważne jest, aby zastanowić się przede wszystkim, jakie potrzeby spełnia twoja usługa. Jak chcesz zacząć na niej zarabiać? Co zrobisz, aby poinformować o swojej usłudze ludzi w kraju lub na świecie? Jaki jest twój budżet na przeprowadzenie początkowej promocji? To bardzo ważny punkt, który jest pomijany przez wielu osób.

Konsultuj swoje pomysły

Pomysły powinieneś konsultować ze światem zewnętrznym. Czasami coś wydaje nam się strzałem w dziesiątkę, ale po konsultacji z innymi osobami, dochodzimy do wniosku, że jednak się myliliśmy. Niektóre pomysły powstają pod wpływem emocji, które przysłaniają nam logiczne spojrzenie na sytuację.

Czytaj i motywuj się

Niezależnie od tego, na jakim etapie rozwijania swojego startupu jesteś, powinieneś ciągle czytać. Każda wiedza na temat biznesu może ci się przydać. Czytaj, co robili ludzie, którzy założyli przełomowe startupy. Czytaj o tym, jak działali ludzie, których startupy okazały się całkowitym niewypałem.

Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów

Nastaw się, że na początku projekt może nie przynosić dochodów. Nie panikuj. Każda firma i marka przez to przechodziła. Ludzie nie wiedzą, kim jesteś i co oferujesz. Muszą ci zaufać. Proces budowania zaufania trochę trwa. Twój pomysł musi zaistnieć na rynku i dopiero potem będziesz mógł wyciągać pierwsze wnioski.

Dlaczego właśnie twój produkt?

Ludzie muszą wiedzieć, dlaczego powinni wybrać właśnie twój produkt. Z reguły nikt nie sięga do kieszeni z ochotą. Ludzie zwykle kalkulują czy zakup będzie im się opłacał. Jeśli znajdą lepszą usługę, to zostawią pieniądze u konkurencji. Tak działa wolny rynek.

Pokaż swoje mocne strony

Musisz znać swoje mocne strony. Powinieneś wiedzieć, jak chcesz się wyróżnić spośród innych startupów. Konkurencja w tych czasach jest naprawdę ogromna i często twoje najmocniejsze strony decydują o sukcesie. Zadaj sobie pytanie, w czym twoja usługa jest lepsza od usług konkurencji.

Zbieraj feedback i analizuj

Po uruchomieniu startupu zbieraj feedback i staraj się go możliwie najlepiej analizować. W biznesie wciąż nie brakuje ludzi, którzy nawet otrzymując konstruktywną krytykę – obrażają się i nie biorą jej pod uwagę. To ogromny błąd. Jeśli wszyscy tylko cię chwalą, to nie masz pojęcia, co robisz źle. Nawet najlepszy pomysł wymaga ciągłego usprawniania. Nie jest to możliwe bez krytyki innych.

Czasami musisz się wycofać

Oczywiście może zdarzyć się tak, że twój pomysł okaże się niewypałem. Nie ma się jednak co załamywać. Zanim całkowicie porzucisz swój startup, sprawdź, czy zrobiłeś wszystko, co mogłeś. Jeśli tak, przeanalizuj błędy, sprawdź, co nie działało, a co wręcz przeciwnie – było dobre. Pozwoli ci to wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Sukcesy startupów – Podsumowanie

Przyczyny sukcesów są różne, można ich upatrywać w przedstawionych przez nas zasadach, można również w egzekucji pomysłów i docieraniem z usługą czy produktem w odpowiednim czasie. Lecz najważniejsze w tym wszystkim naszym zdaniem jest przede wszystkim rozwój i ciągłe próbowanie, sprawdzanie swoich sił i możliwości w obszarze, który możemy usprawnić lub wprowadzić rewolucję.

Szymon Kapturkiewicz

Od kilku lat prowadzę Software House, którego obszarem działań są technologie mobilne i webowe. W SynergyLab zajmuję się głównie analizą biznesową i nawiązywaniem relacji z Klientami. Każdą wolną chwilę poświęcam na rozwijanie kompetencji związanych metodyką LEAN.

Share
Published by
Szymon Kapturkiewicz
Tags: biznesplansuccess storysukcesy startupów

Recent Posts

  • Procesy i metodyki
  • Software House

Co to jest Design Sprint? Kiedy warto zastosować tę metodykę?

Design Sprint to metodyka umożliwiająca szybkie i skuteczne rozwiązywanie problemów projektowych, wypracowana przez Google Ventures. Czerpie ona z design thinking,…

4 lata ago
  • Procesy i metodyki
  • Software House

Design thinking, czyli myślenie projektowe

Design thinking w świecie biznesu W świecie biznesu możemy znaleźć tysiące przykładów produktów lub usług, których twórcy byli przekonani o…

4 lata ago
  • Aktualności

InterSynergy jednym z najlepszych software house’ów w Polsce wg znanego portalu branżowego Clutch!

Mamy kilka ekscytujących wiadomości z centrali macierzystego InterSynergy! Analityk z Clutch.co właśnie rozmawiał przez telefon z naszym CEO. Dowiedzieliśmy się,…

4 lata ago
  • Startup

8 sposobów na rentowny startup – zwiększ swoje szanse

Jak wskazują badania, zainteresowanie start-upami jest ogromne, natomiast szanse powodzenia, obliczane zbyt pochopnie. Jak zatem znaleźć sposób na rentowny startup?.…

5 lat ago
  • Biznes
  • Software House

10 sposobów na znalezienie właściwego software house’u

Wiosna! Pora zmian. Na ten czas roku czeka wielu z nas. Często przynosi wiele pozytywnych metamorfoz, wprowadza ożywienie w życie…

6 lat ago
  • Startup

Najczęstsze błędy startupów

Startup to nie tylko wzniosła idea i wizja pracy z sypialnianego łóżka-wręcz przeciwnie, to przede wszystkim ogrom pracy i wysiłku…

6 lat ago