Startupy fintech sukcesywnie zdobywają sobie coraz większą popularność wśród polskich klientów. Co ciekawe, bardzo często korzystamy z usług tego rodzaju firm nawet nie zdając sobie sprawy z tego, czym właściwie one są, w jaki sposób działają oraz jakie miejsce w klasyfikacji ekonomicznej im przysługuje.
Najkrótsza, najbardziej zwięzła definicja mówi, iż jest to młoda, nowo-powstała firma wykorzystująca nowoczesne technologie w celu świadczenia usług z zakresu szeroko rozumianych bankowości i finansów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet tak zwięzła definicja przysparza niemałych problemów intepretacyjnych. Kluczowym problemem jest tutaj wzajemna relacja pomiędzy stosowaniem nowoczesnych technologii a świadczeniem usług finansowych. Innymi słowy, można zapytać w jakim konkretnie momencie dana firma sprzedająca produkty finansowe staje się fintech? Czy wystarczy sam fakt stworzenia wirtualnych kanałów sprzedaży, tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku banków, które przecież oprócz działalności stacjonarnej świadczą także usługi online?
Tego rodzaju pytań i wątpliwości pojawia się tutaj rzecz jasna o wiele więcej. Istotne znaczenie ma tutaj rzecz jasna także różnica definicyjna pomiędzy pojęciem “firma” a pojęciem “startup”. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się o bardziej precyzyjną definicję pojęcia startup fintech.
Za dwie podstawowe definicje cechy pojęcia fintech uznaje się z jednej strony działalność w obrębie sprzedaży szeroko rozumianych produktów finansowych, zaś z drugiej strony wykorzystywanie w tym celu nowoczesnych technologii. Zgodnie z tą definicją pod pojęcie fintech można byłoby jednak podpiąć nawet te firmy, które nie działają w sposób online, lecz udostępniają swoim klientom korzystanie z bankomatów. W końcu te ostatnie są obecnie wysoce zaawansowanymi urządzeniami.
Jak więc zdefiniować pojęcie firmy fintech, aby było ono możliwie jak najbardziej precyzyjne? Przyjmijmy, że dana firma od wielu lat działa w sposób stacjonarny. Niedawno jednak przedsiębiorstwo rozszerzyło zakres swojej działalności i zaczęło świadczyć usługi klientom także drogą online. Czy w tym wypadku mamy do czynienia z firmą fintechową? Elementarna intuicja podpowiada, że nie. Owa hipotetyczna firma po prostu dodała do swojej struktury element fintech.
Firma lub startup fintech jest więc podmiotem, w przypadku którego korzystanie z nowoczesnych technologii nie stanowi dodatku lub efektu poszerzenia oferty, lecz jest konstytutywnym elementem struktury biznesowej przedsiębiorstwa. Firma fintech nie mogłaby istnieć bez nowoczesnych technologii, stanowią one bowiem jej bazę.
Kolejna odpowiedź na pytanie czym jest firma fintech musi rzecz jasna odnosić się do przedmiotu działalności tego rodzaju przedsiębiorstw. Była już mowa o tym, że firma fintech to firma działająca w branży sprzedaży szeroko rozumianych produktów finansowych. Taka definicja nasuwa nam w pierwszej kolejności takie usługi, jak pożyczki online. Jest to intuicja jak najbardziej prawidłowa, ponieważ sektor pożyczek online stanowi jedną z gałęzi branży fintech.
To jednak nie wszystko. Zakłada się, że branża fintech obejmuje wszystkie rodzaje usług, w przypadku których mamy do czynienia ze usług lub produktów finansowych przy użyciu nowoczesnych technologii. W ten sposób do branży fintech zaliczają się również takie obszary, jak:
W ten sposób widzimy, że definicja pojęcia fintech jest naprawdę szeroka. W końcu korzystając na przykład z porównywarek internetowych lub dużych platform sprzedaży online często nie zdajemy sobie sprawy, że są to właśnie firmy z sektora fintech.
Warto jednak zaznaczyć, że nie każda firma działająca w obrębie branży fintech jest startupem fintech. Jakie są różnice?
Zakres pojęcia fintech został naszkicowany już powyżej. Należy jednak dodać jeszcze jedno istotne rozróżnienie, a mianowicie fakt, że nie każda firma jest startupem. Jak sama nazwa wskazuje, startup to firma znajdująca się na wstępnym etapie swojej działalności. Co natomiast z pojęciem startup fintech? Najkrócej mówiąc można stwierdzić, że jest to podmiot spełniający dwa podstawowe kryteria:
W ten sposób, uzyskujemy dość klarowne pojęcie tego, czym jest startup fintech. Musi to być firma młoda, jeszcze niezakorzeniona w rynku, a jednocześnie firma, dla której nowoczesne technologie stanowią konstytutywny, niezbywalny element modelu działalności biznesowej.
Dowiedz się coś więcej o fintech:
Design Sprint to metodyka umożliwiająca szybkie i skuteczne rozwiązywanie problemów projektowych, wypracowana przez Google Ventures. Czerpie ona z design thinking,…
Design thinking w świecie biznesu W świecie biznesu możemy znaleźć tysiące przykładów produktów lub usług, których twórcy byli przekonani o…
Mamy kilka ekscytujących wiadomości z centrali macierzystego InterSynergy! Analityk z Clutch.co właśnie rozmawiał przez telefon z naszym CEO. Dowiedzieliśmy się,…
Jak wskazują badania, zainteresowanie start-upami jest ogromne, natomiast szanse powodzenia, obliczane zbyt pochopnie. Jak zatem znaleźć sposób na rentowny startup?.…
Wiosna! Pora zmian. Na ten czas roku czeka wielu z nas. Często przynosi wiele pozytywnych metamorfoz, wprowadza ożywienie w życie…
Jak zdefiniować sukcesy startupów? W dzisiejszych czasach startupy wyrastają niczym grzyby po deszczu. Ludzie, słysząc o sukcesie danego startupu w mediach, próbują swoich sił,…