Categories: StartupBiznes

Jak zbudować startup?

Startup to szansa dla osób, które mają pomysł na własny biznes i chciałyby zmienić swoje życie. Dla wielu osób otwarcie nowej firmy to duże ryzyko. Nie są w stanie przewidzieć czy ich pomysł przyniesie zyski. Wiadomo jednak, że najbardziej w życiu żałuje się tego, czego się nie zrobiło. Z tego względu warto podjąć próbę – przedtem jednak trzeba przygotować dobry biznesplan. Przygotowanie i odwaga to najlepszy przepis na sukces.

Czym jest startup?

Według najpopularniejszej definicji startup to tymczasowa organizacja, której celem jest znalezienie innowacyjnego, a zarazem rentownego i powtarzalnego modelu biznesowego. Nie każda nowo otwarta firma kwalifikuje się do definicji startupu. Startup to młoda firma, która ma specyficzny cel. Jest nim znalezienie nowatorskiego modelu biznesowego, sposobu na osiągnięcie stabilnego źródła dochodu.

Innowacyjność wpisana w naturę startupu niesie ze sobą ryzyko porażek i niepowodzeń. Zbudowanie nowego modelu biznesowego nie jest łatwe. Dlaczego w takim razie warto spróbować? Powód jest prosty – na rynku działa wiele firm, których działalność opiera się na sprawdzonym schemacie. Aby się przebić i zaistnieć na rynku potrzebne są niekonwencjonalne rozwiązania. To jedna z najważniejszych przyczyn popularności startupów i jeden z wielu powodów, dla których warto spróbować.

Zbadanie rynku – etap początkowy

Sam pomysł to za mało aby zacząć poważnie myśleć o rozpoczęciu działalności i utworzeniu startupu. Mając pomysł, należy go w odpowiedni sposób zweryfikować. Należy zbadać, czy jego realizacja może okazać się zyskowna, a tym samym czy nasz startup ma szansę na sukces. Aby to zrobić należy pamiętać o kilku podstawowych krokach.

Jeśli przedsiębiorca planuje wprowadzić na rynek produkt i usługę, najważniejsze jest to, aby miały nabywców. Oferta startupu może być skierowana do węższej lub szerszej grupy odbiorców. Musi być ona jednak na tyle liczna, aby biznes okazał się opłacalny.

Na całym świecie gros startupów upada, ponieważ przedsiębiorcy zapominają, że produkt musi być skierowany do odbiorców. W wypadku braku zapotrzebowania i zainteresowania produktem, szanse na powodzenie są praktycznie zerowe.

Jeżeli pomysłodawca chce wprowadzić produkt lub usługę musi się upewnić, że będzie miał rynek zbytu. Proponowany przez startup produkt powinien budzić zainteresowanie klientów. Musi być na niego zapotrzebowanie. Przy weryfikowaniu pomysłu warto więc zrobić badanie rynku i upewnić się, że pomysł się sprawdzi i że jest potrzebny.

Znalezienie problemu – kluczowy punkt

W jaki sposób sprawdzić, czy klienci będą chcieli zapłacić za produkt lub usługę? Sposobów jest wiele, jednym z nich jest uznanie, że punktem wyjścia jest problem, nie sam produkt. Jeżeli coś stanowi problem, jest duża szansa, że na usługę lub produkt, które go rozwiązują znajdzie się rynek. Traktując za punkt wyjściowy problem, łatwiej zweryfikować sens powstania produktu. Idąc tym tropem produkt nie rozwiązujący problemu nie jest potrzebny. W ten sposób można odrzucić pomysł na etapie weryfikacji.

Kolejna kwestia jest również ważna. Wychodząc od problemu, przedsiębiorca może znaleźć więcej niż jedno rozwiązanie. W ten sposób pomysł na startup może się rozwijać, a przedsiębiorca ma wiele szans na odniesienie sukcesu.

Badanie rynku, a konkurencja

Poza znalezieniem grupy odbiorców konieczne jest także zorientowanie się, czy i jaką konkurencję będzie miał startup. Duża konkurencja nie skreśla dobrego pomysłu. Pod warunkiem rentowności można wprowadzić na rynek produkt lub usługę tańszą, lepszą lub nieco zmodyfikowaną. Innowacyjność w danej branży może okazać się tym, czym nasz startup wygra z konkurencją. Należy jednak mieć pewność, że znajdzie się grupa klientów, która wybierze właśnie naszą firmę. Bez klientów startup nie ma szansy na sukces.

W zasadzie rozpoczęcie startupu bez konkurencji jest niemożliwe. Jeżeli jakiegoś produktu lub usługi nie ma – należy przemyśleć pomysł ponownie. Mało prawdopodobne jest to, że nikt wcześniej na taki pomysł nie wpadł. Problemem może być w tym wypadku brak popytu, ale także przepisy prawne. Konkurencja, to coś z czym każdy przedsiębiorca musi się liczyć.

Jeżeli produkt lub usługa, którą chce zaproponować startup jest skierowany do konkretnej grupy odbiorców należy dogłębnie poznać ją i jej potrzeby. Najłatwiej jest kiedy sam przedsiębiorca rozumie potrzeby danej grupy, własne doświadczenie mogą okazać się kluczem, żadne badanie rynku nie będzie tak prawdziwe jak własne doświadczenia.

Cechy startupu – skalowalność

Jedną z ważniejszych cech startupu jest jego skalowalność. Co konkretnie oznacza to sformułowanie? Jest to możliwość poszerzania skali działania. Dzięki skalowalności przychody powinny rosnąć szybciej niż koszty. Zakres działalności startupu powinien dawać możliwość poszerzenia wraz z rozwojem działania firmy. Startup, który odniósł sukces z czasem zwiększa zakres swojej działalności. Jeżeli model biznesowy startupu się sprawdzi skala działalności wzrasta, tym samym wzrastają dochody przedsiębiorcy.

Skalowalność to ważna cecha startupu i powinna zostać dobrze przemyślana. Wiele startupów właśnie na tym etapie ponosi porażkę. Jest to etap podczas którego rozwijany jest zakres działalności gospodarczej, tym samym dochodzi do zwiększania udziału w rynku i rozpoznawalności marki. Jest to szansa na zwiększenie zysków, ale przy skalowaniu startupu często pojawia się problem z zarządzaniem zmianą i wymiarem działalności. Skalowanie wiąże się ze zmianami, które przy błędnym zarządzaniu mogą wiązać się z utratą rentowności.

Aby temu zapobiec należy dobrze się przygotować i przewidzieć możliwości i sposoby rozwoju startupu. Skalowalność i dobry biznesplan to te cechy, których szukają inwestorzy. Poprzez zaplanowanie modelu rozwoju biznesowego przewidującego skalowalność, przedsiębiorca zapewnia startupowi większe szanse na długoterminowe pozostanie na rynku.

Sukces startupu a powtarzalność i rentowność

Kolejnymi cechami startupów są powtarzalność i rentowność. Decydują one o sukcesie, z tego względu należy je uwzględnić na etapie planowania. Powtarzalność biznesu to powtarzalny strumień klientów. Dzięki temu zarobek nie jest jednorazowy a płynny. Dzięki powtarzalności dochody spływają regularnie i pozwalają firmie funkcjonować.

Powtarzalny i rentowny biznes to nie kwestia szczęścia, a dobrej strategii i biznesplanu. Dzięki powtarzalności firma ma szansę utrzymać się na rynku i przynosić zyski. Z kolei rentowność to cecha, która jest konieczna jeśli biznes jakim ma być startup ma przynosić zyski. Biznes nierentowny jest nieopłacalny. Jest to kwestia podstawowa, którą należy ustalić i przemyśleć jeszcze w fazie planowania.

Rentowność jest kryterium, które przy wypracowaniu modelu biznesowego daje możliwość na osiągnięcie realnych wyników finansowych. Początki są trudne, dlatego dla inwestorów startupów tak ważny jest próg rentowności. Jest to moment, kiedy przychody firmy pokrywają się z poniesionymi kosztami.

Dlaczego startup?

Startupy to szansa nie tylko dla osób, które je zakładają. Innowacyjne pomysły mają także pozytywny wpływ na konsumentów. Dzięki dobrym pomysłom ze startupów życie może stać się łatwiejsze. Produkty i usługi, które rozpoczynały swoją działalność jako startupy na dobre zagościły w naszej świadomości. Wiele zostało zrobione, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Dobry pomysł warto wprowadzić w życie.

Przed podjęciem decyzji o założeniu startupu należy przemyśleć wiele kwestii i przygotować biznesplan lub przynajmniej Business Model Canvas. Niemniej nie warto zwlekać, w końcu ktoś nas może ubiec. Można zacząć od znalezienia rozwiązania problemu lub produktu, na który jest popyt. Startup ma większą szansę na sukces jeśli jest rentowny, powtarzalny i skalowalny. Doby pomysł może okazać się wart realizacji. Dobrych pomysłów na startup jest wiele, niemniej to odpowiedni plan sprawia, że firma ma szansę utrzymać się na rynku. Wiedza i odpowiednie przygotowanie to podstawa. Jeżeli masz ciekawy pomysł, a nie czujesz się pewnie od strony technicznej lub biznesowej – możesz skorzystać z darmowych konsultacji i pomocy naszego software house w tym usług doradztwa dla startupów.

Pamiętaj: startup to szansa! Może odmienić życie, dlatego warto wprowadzić marzenia w życie.

Szymon Kapturkiewicz

Od kilku lat prowadzę Software House, którego obszarem działań są technologie mobilne i webowe. W SynergyLab zajmuję się głównie analizą biznesową i nawiązywaniem relacji z Klientami. Każdą wolną chwilę poświęcam na rozwijanie kompetencji związanych metodyką LEAN.

Share
Published by
Szymon Kapturkiewicz
Tags: badanie rynkuskalowalnośćstartup

Recent Posts

  • Procesy i metodyki
  • Software House

Co to jest Design Sprint? Kiedy warto zastosować tę metodykę?

Design Sprint to metodyka umożliwiająca szybkie i skuteczne rozwiązywanie problemów projektowych, wypracowana przez Google Ventures. Czerpie ona z design thinking,…

4 lata ago
  • Procesy i metodyki
  • Software House

Design thinking, czyli myślenie projektowe

Design thinking w świecie biznesu W świecie biznesu możemy znaleźć tysiące przykładów produktów lub usług, których twórcy byli przekonani o…

4 lata ago
  • Aktualności

InterSynergy jednym z najlepszych software house’ów w Polsce wg znanego portalu branżowego Clutch!

Mamy kilka ekscytujących wiadomości z centrali macierzystego InterSynergy! Analityk z Clutch.co właśnie rozmawiał przez telefon z naszym CEO. Dowiedzieliśmy się,…

4 lata ago
  • Startup

8 sposobów na rentowny startup – zwiększ swoje szanse

Jak wskazują badania, zainteresowanie start-upami jest ogromne, natomiast szanse powodzenia, obliczane zbyt pochopnie. Jak zatem znaleźć sposób na rentowny startup?.…

4 lata ago
  • Biznes
  • Software House

10 sposobów na znalezienie właściwego software house’u

Wiosna! Pora zmian. Na ten czas roku czeka wielu z nas. Często przynosi wiele pozytywnych metamorfoz, wprowadza ożywienie w życie…

6 lat ago
  • Startup

13 sposobów na sukces startupu

Jak zdefiniować sukcesy startupów? W dzisiejszych czasach startupy wyrastają niczym grzyby po deszczu. Ludzie, słysząc o sukcesie danego startupu w mediach, próbują swoich sił,…

6 lat ago